Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bünyesinde geliştirilen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 2020 yılında hizmete açılan BTK Akademi, düzenlediği e-öğrenme sertifika programlarıyla, kamu ve özel sektörün ihtiyacı olan kaliteli iş gücünün üretilmesine katkı sağlamayı amaçlayan bir eğitim merkezi. Bu anlamda yaptığımız çalışmaları her geçen gün daha da
hızlandırarak ve güçlendirerek ilerliyoruz” ifadelerini kullandı. Kullanıcılar btkakademi.gov.tr  adresine giriş yaptıklarında, online yazılım, programlama, siber güvenlik, dijital tasarım, kişisel gelişim, güvenli internet, telekominikasyon, regülasyon, sertifika programları gibi kategorilerdeki eğitimlere ücretsiz bir şekilde ulaşabilecek.

  • Eğitim süreci, katılımcıların etkileşimli bir ortamda bilgi edinmelerini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.
  • Akademi’nin, “Milli Teknoloji Hamlesi” kapsamında, bilim ve teknolojide arzu edilen atılım hamlesinin sağlanabilmesi için ihtiyaçlara uygun ve güncel eğitim yöntemleriyle hizmet verdiğini bildiren Uraloğlu, “Bu anlamda yaptığımız çalışmaları hızlandırarak ve güçlendirerek ilerliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.
  • BTK Akademi Eğitmen Gönüllüsü olmak için en az ön lisans mezunu olunması ve sitedeki formu doldurarak başvuru yapılması gerekiyor.

BTK Akademi, BTK Eğitim ve BTK Kurs gibi online eğitim imkanlarıyla, bireylere bilgi teknolojileri alanında kendilerini geliştirme fırsatı sunmaktadır. Bu yazıda, BTK Akademi’nin dijital dönüşümde eğitim fırsatlarını ve sunduğu imkanları detaylı bir şekilde ele alacağız. Online yazılım, programlama, siber güvenlik, dijital tasarım, kişisel gelişim, güvenli internet, telekominikasyon, regülasyon, sertifika programları gibi kategorilerde eğitimler BTK Akademi’de yer alıyor. SİBER GÜVENLİK EĞİTİM KAMPI DÜZENLENECEKGençlik ve Spor Bakanlığı, BTK Akademi ve Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) iş birliğinde 1-9 Mart 2023 tarihleri arasında Siber Güvenlik Kampı düzenlenecek. Üniversitelerin ilgili bölümünden öğrencilerin katılabileceği bu eğitim kampından faydalanmak isteyenler öncelikle çevrim içi kayıt oluşturacak. Daha sonra btkakademi.gov.tr üzerinden ön koşul eğitimlerini tamamlayacak ve yine aynı web sitesi üzerinden düzenlenecek sınavdan yüzde 70 oranında başarı sağlaması istenecek.

Eğitim seti gayet geniş ve ücretsiz olduğundan dolayı tercih edilmesinin yanı sıra sertifika kazanmanız buradaki eğitim setlerini youtube veya udemy gibi platformlarda bitireceğiniz eğitim setlerine göre öne çıkarıyor. Tabi ki bir eğitim setinde mutlaka olması gereken eğitim setinin kaliteli olmasıdır, her kurs için diyemeyiz ama kurslara sosyal medyada yetersiz veya tam anlaşılmıyor iması çok bulunuldu. BTK Akademi’nin amacı, bilgi ve iletişim teknolojileri alanında eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri düzenlemektir. Dijital dönüşüm, teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte iş dünyasında ve toplumun her alanında önemli bir yer edinmiştir.

BTK Akademi Çevrim İçi Eğitim Platformu

Bu bölümün özellikle altını çizmekte fayda var çünkü bilindiği üzere Udemy gibi online eğitim kaynaklarına belirli miktarlarda ücret ödemeniz gerekiyor. Fakat BTK Akademi üzerinde kullanıcılar için bir çok eğitim ücretsiz olarak sunuluyor. Bilgi ve iletişim teknolojileri alanıyla ilgilenen, öğrenme arzusu bulunan herkes eğitimlerimizden faydalanabilir. Akademi’nin, “Milli Teknoloji Hamlesi” kapsamında, bilim ve teknolojide arzu edilen atılım hamlesinin sağlanabilmesi için ihtiyaçlara uygun ve güncel eğitim yöntemleriyle hizmet verdiğini bildiren Uraloğlu, “Bu anlamda yaptığımız çalışmaları hızlandırarak ve güçlendirerek ilerliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Dijitalleşme Sürecinde Eğitim Fırsatları

BTK Akademi’nin eğitim içeriği, BTK Kurs programları kapsamında yer alan konuları temel alarak, sektördeki gelişmeleri yakından takip eder. Katılımcılar, eğitimler sayesinde güncel teknoloji trendleri ve en son yenilikler hakkında bilgi sahibi olurlar. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, BTK Akademi’nin 2020’de halkın hizmetine açıldığını anımsatarak, akademinin bilgi teknolojileri alanında ülkenin yetişmiş insan kaynağı ihtiyacının karşılanmasına katkı sağladığını dile getirdi. EĞİTİME 1 MİLYON 175 BİN 41 KİŞİ KATILDIBTK Akademi’nin online eğitim platformuna girdiğinizde sizi farklı alanlarda 9 kategoride toplanan eğitimler karşılıyor. Yaklaşık 3 yılda 1 milyon 175 bin 41 kişinin faydalandığı bu eğitimler gönüllü eğitmenler tarafından veriliyor.

Ayrıca dijital pazarlama, e-ticaret ve mobil uygulama geliştirme gibi farklı sektörlerde de teknolojiye dayalı kariyer imkanları mevcuttur. Dijitalleşme süreciyle birlikte BTK Online Eğitim gibi platformlar sayesinde eğitim fırsatları artmıştır. Artık herkes, istediği konuda online eğitim alabilir ve kendini geliştirebilir. Bu sayede kariyer fırsatları da artmış, iş dünyasında rekabet avantajı elde etmek daha kolay hale gelmiştir. Ayrıca, online eğitimlerle zaman ve mekana bağlı olmadan istenilen konuda bilgi sahibi olmak mümkün hale gelmiştir.

Sistem yöneticilerinin katalogda görülmesini istedikleri eğitimleri görüntüleyebilir, katalog eğitimlerinden istediklerinize kayıt olabilir, talep edebilir ve daha önce almış olduğunuz eğitimlere de bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Eğitim Kataloğu içinde yer alan eğitimler tüm kullanıcılara açık eğitimler ve kullanıcı bazında atanan eğitimlerden oluşmaktadır. ÜCRETSİZ EĞİTİMLERE E-DEVLET ŞİFRESİYLE ULAŞILIYORBilgi ve İletişim Teknolojileri alanıyla ilgilenen herkes bu eğitimlerden ücretsiz olarak faydalanabiliyor.

BTK Akademi Çevrim İçi Eğitim Portalında; Yazılım Dünyası, K12
Dünyası, Sistem Dünyası, İşletme Dünyası, Kişisel Gelişim
Dünyası, Tasarım Dünyası, Güvenli İnternet Dünyası ve Regülasyon
Dünyası olmak üzere 9 ana kategori altında 234 konu başlığında,
toplam 125 bin 611 dakika çevrim içi eğitim yer alıyor. Uraloğlu, BTK Akademi’nin bilimsel, teknolojik, sürekli kendini yenileyen eğitim akademi btk anlayışıyla Türkiye’ye ve sektöre katkı sağladığını vurgulayarak, akademinin, alanında öncü, tanınmış, güvenilir ve saygın bir eğitim merkezi olduğuna işaret etti. Uraloğlu, ayrıca BTK Akademi eğitimlerine katılan kişilerin
eğitim sürecinin sonunda sertifika almaya hak kazandığını
belirterek, “Yerel ve global çapta çalışan firmalarla iş birliği
yaparak eğitimler düzenliyoruz.